Güler Yücel

Güler Yücel, 1920’lerde Türkiye’ye göçen Bosnalı bir ailenin kızıdır. 1935’te İstanbul’da doğdu. İstanbul Kız Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’ne birincilikle girdi. Bu yıllarda tanıştığı Can Yücel’le birbirlerine aşık olunca akademiyi bıraktı. Üç çocukları oldu; Yeni Hasan, Güzel ve Su. 1960’larda Londra’da Can Yücel BBC’de çalışırken, Güler Yücel çocuk eğitiminde çığır açan Maria Montessori metodunu öğrendi. Yurda dönünce profesyonel eğitimci olarak çalışmaya başladı. İstanbul Üniversitesi Çapa Çocuk Psikiyatrisi bölümünde Montessori Metodunu uygulayarak Eğitsel Tedavi Bölümü’nü oluşturdu. O yıllarda Acıbadem Spastik Çocuklar Vakfı’nda aynı bölümü kurdu. Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı ve KAMER ile birlikte Diyarbakır ve Mardin çevresinde çocuk yuvaları kurulmasına öncülük ederek danışmanlık yaptı. 1980’li yıllarda Güneş gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.

1989’dan beri, Can Yücel’le birlikte yerleştikleri Datça’da yaşıyor. Kendi atölyesinde resim yapmayı ve şiir yazmayı sürdürüyor.

Kitapları: Çocuk Eğitimi Montessori Metodu 2002 Şiir Miir. Ben Anneme Dedim ki…

Sanatçı Yorumları
0 out of 5

Güler Yücel, 1920'lerde Türkiye'ye göçen Bosnalı bir ailenin kızıdır. 1935'te İstanbul'da doğdu. İstanbul Kız Lisesi'ni bitirdikten sonra İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi'ne birincilikle girdi. Bu yıllarda tanıştığı Can Yücel'le birbirlerine aşık olunca akademiyi bıraktı. Üç çocukları oldu; Yeni Hasan, Güzel ve Su. 1960'larda Londra'da Can Yücel BBC'de çalışırken, Güler Yücel çocuk eğitiminde çığır açan Maria Montessori metodunu öğrendi. Yurda dönünce profesyonel eğitimci olarak çalışmaya başladı. İstanbul Üniversitesi Çapa Çocuk Psikiyatrisi bölümünde Montessori Metodunu uygulayarak Eğitsel Tedavi Bölümü'nü oluşturdu. O yıllarda Acıbadem Spastik Çocuklar Vakfı'nda aynı bölümü kurdu. Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı ve KAMER ile birlikte Diyarbakır ve Mardin çevresinde çocuk yuvaları kurulmasına öncülük ederek danışmanlık yaptı. 1980'li yıllarda Güneş gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.

1989'dan beri, Can Yücel'le birlikte yerleştikleri Datça'da yaşıyor. Kendi atölyesinde resim yapmayı ve şiir yazmayı sürdürüyor.

Kitapları: Çocuk Eğitimi Montessori Metodu 2002 Şiir Miir. Ben Anneme Dedim ki...

Seçiminizle eşleşen ürün bulunamadı.