Münire Özbey Resim Sergisi

“Evrenden Tuvale”

12 Kasım – 2 Aralık 2022

Münire Özbey resim çalışmalarına Ankara’da Kayıhan Keskinok, Yaşar Çallı, Halûk Evitan gibi ustaların atölyesinde başladı. Brüksel’de desen ve porselen eğitimi aldı.
Resimde özgür bir tarz izlemekte, daha cesur renk ve desen arayışları ile giderek soyuta kayan özgün bir tarz geliştirdi.
Özbey, paleti piyano, renkleri tuş olarak görüp, yaptığı soyutlamalara “resimde caz yapmayı seviyorum” yakıştırması yapıyor.
Sanat çalışmalarına Sarıyer ve Sapanca’daki atölyesinde devam eden Münire Özbey, 16 kişisel sergi dışında çeşitli karma sergilere de katıldı.
Münire Özbey’in, 2003 yılında yayınlanmış “Geride Resimler Kaldı” isimli bir de kitabı bulunmaktadır.

“Sergi İzlenimleri”

RESSAM, BİR RENK İŞÇİSİDİR

Yaradan evrende, önce büyük patlama ile ışığı yaratmış… Işığın icine, aklınıza gelebilecek tüm renkleri sığdırmış.
Biz buna, renk tayfı diyoruz.
Yağmur sonrası doğan Gökkuşağı 🌈 arkı; ışığın tüm renk katmanlarını bize kısa süreliğine görsel bir şölen olarak sunar ve kaybolur gider. Muhteşem bir doğa olayıdır bu.

Renk tayfı, gözle görünen ve görünmeyen o kadar cok sır ve bilgi içerir ki, uzay bilimciler, renk analizi yaparak, teleskopa ulaşan ışık üzerinden, evrenin günümüze kadar geçirdiği tüm evreleri, milyarlarca ışık yılı uzaktaki galaksi, yıldız kümesi, yıldız patlaması ve diğer tüm bilgiyi, o fotoğraf içine sıkışan ışığı inceleyerek buluyorlar. Öyle ki, bir gezegendeki kimyasal ekementlerin varlığı, yine renk analizi ile bulunabiliyor.
Işığın içinde barındırdığı hazineleri, neden bu kadar uzun anlattım?

Yaradanın, yarattığı insana sunduğu en büyük ödül, onu “renk körü” değil, “renk görü”  sahibi yapmış olmasıdır.

Şundan emin olun. İnsanoğlu; herşeyin siyah/beyaz göründüğü bir dünyada yaşamaya mahkûm edilmiş olsaydı; yalnız gördükleri ile değil, tüm varlığını kaplayan, tek düzelik, sıradanlık ve duyguların körleştiği ölü canlara dönüşürdü.
Siyah/beyaz fotoğraftan renkli fotoğrafa geçişin tarihi ,daha bir asır bile değil. Ama atalarımızın yaşadığı mağara duvarlarında yapmaya başladıkları resimlerde, günümüze kadar ömrü uzayabilmiş renkli boya kullandıklarını görüyoruz.
Yazıdan önce; resim, şekil, desen ile kendini anlatmaya başlayan sanatın öncüsü ilk renk işçisi atalarımız, daha o eski çağlardan bize, şu mesajı verdi:
“Boyayın. Kendinizi, gördüklerinizi, herşeyi boyayın. Işık ve renk, yaradanın size sunduğu en yüce armağandır.”…

Renk işçisi ressamlar; atalarından ve Rönesans ustalarından aldıkları bu kutsal mesajı, tuvalde yorumlayarak geleneği sürdürmeye devam ediyorlar.

17.nci kişisel resim sergimi Bakraç Sanat Galerisi’nde 12 Kasım 2022 tarihinde açtım. Bu kez, evreni boyadım resimlerimde. Sürekli doğum ve ölümlerin, ışık ve onun taşıdığı sırlarla gözümüze kadar ulaşan, kaotik gizem, devinim ve mükemmelliğin ana rahmi: Evren…

İzleyenlerle buluşan 44 parça eserim, renk işçisi Münire Özbey’in; evrenden tuvale, tuvalden insanlığa sunduğu bir küçük göndermedir. Tıpkı, renk işçisi atalarımızın mağara duvarlarından bize sunduğu göndermeler gibi…

Mutluyum.
Münire Özbey
21 Kasım 2022

Beğendiniz mi? Paylaşın!

Münire Özbey Resim Sergisi” için 0 yorum

Yorumlara kapalı.