Kainat Barkan Pajonk Resim Sergisi

20 EKİM – 9 KASIM 2018

KAİNAT BARKAN PAJONK(Eskişehir)

Sanatçı Eskişehir’de doğdu. 1950 yılında I.D.G.S.A. Resim Bölümü’nden mezun oldu. Galeri hocası Halil Dikmen, atölye hocası Prof. Zeki Faik İzer’di. İstanbul Belediyesi Planlama Müdürlüğü’nde teknik eleman olarak çalışma hayatına atıldı. Daha sonra reklam ve dekor işleri ile ilgili bir atölye açtı.

Beşiktaş Kız Lisesi. Cibali Lisesi ve Özel Selin Lisesinde resim ve sanat tarihi öğretmenliği yapan sanatçı, şehir tiyatrolarında realizatör, bazı büyük firmalarda (Soytaş, Masis, Kamping, Bumerang) sanat danışmanı olarak vazife aldı.

İlki1960 yılında olmak üzere 51 kişisel sergi açtı. 1983 yılında Offenbach-Mam Novotel’de açtığı sergi gördüğü ilgi üzerine iki ay devam etti. Aynı yıl Frankfurt/Main’da Bank fur Gemeinwirtschaft’ta 15. kişisel sergisini açtı ve Frankfurt / Mam Kunstvereın üyesi oldu. 1992 yılında Moskova Manege Sergi Salonunda kişisel sergisini açtı ve 1996’da Avusturya Kirchdorf yerleşim merkezinde “Kültür – Hudutsuz” başlığı altında bir festivalde eserleri yer aldı. Yurtiçinde ve yurtdışında 900’ün üstünde karma sergi ve Devlet Resim Heykel sergilerine katıldı.

Eserleri, yurtdışında Almanya, İsviçre. Amerika, Japonya, Rusya, İtalya, İngiltere, Malezya’da ve New York “Türk Evinde” bulunmaktadır.

Yurtiçinde eserleri İstanbul Resim Heykel Müzesi, Bolu Müzesi, Trakya Müzesi, Ankara Resim Heykel Müzesi, Dışişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Turizm Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Akbank, Emekli Sandığı, Yaşar Bank, İş Bankası,  Ziraat Bankası Umum Müdürlüğü, Pamukbank Umum Müdürlüğü, Emlak Kredi Bankası Umum Müdürlüğü, Halk Sigorta ve Sakıp Sabancı Müzesi gibi resmi ve özel koleksiyonlarda yer almaktadır.

ÖDÜLLER

  • Başbakan’dan Plaket, Türk Tabiatını Koruma Derneği Onur Belgesi
  • DYO 18. Resim Yarışması mansiyon
  • Ev Dekor Dergisi Resim Yarışması “Altın Palet ve Plaket”
  • DYO 11. Resim Yarışması “Onur Belgesi”
  • Türk Ressamlar Cemiyeti Resim Yarışması “Gümüş Baykuş” ödülü

Kainat Barkan Pajonk Resim Sergisi” için 0 yorum

Yorumlara kapalı.