Basri Erdem Resim Sergisi

 6 – 26 Ocak 2024

Basri Erdem

Lüleburgaz – Akçaköy doğumlu sanatçı Basri Erdem, Devlet okullarında yatılı olarak geçirdiği öğrencilik yıllarında (Kepirtepe İlköğretim Okulu, İstanbul İlköğretmen Okulu, İstanbul Eğitim Enstitüsü.) Ziya Mayadağ, Ünsal Kınıklı, Sabahattin Taran, İlhami Demirci, Malik Aksel ve S. Saim Tekcan gibi çok değerli sanat eğitimcilerin ve sanatçıların öğrencisi olmuştur. Sanat serüveninde üslubunu belirleyen böylesine önemli bir başlangıç B. Erdem’i hem sanatçı hem de eğitimci olarak öne çıkartırken, ortaya koyduğu yapıtları ve yetiştirdiği öğrencileri Türk resim sanatının geleceğine büyük bir ivme kazandırmıştır. Öğrencilik yıllarından itibaren doğanın diyalektiğin sorgulayıp eserlerine yansıtan Erdem’in son dönem çalışmalarında da aynı duyarlılık açıkça görülmektedir.

Uçsuz bucaksız buğday ve ayçiçeği tarlalarının kapladığı ovalarda çocukluğunu geçirmiş olması eserlerinin ana temasını oluşturmaktadır. Ovaların dinginliği, yeşilin ve sarının izleri belleğinde öylesine yer etmiş ki, sanat tutkusu o yıllardan itibaren tuvallerinde doğayla özdeş biçimler olarak yansımaktadır.

Basri Erdem akademik hayatında, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nden 2007 yılında emekli olur olmaz Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin kuruculuğunda görev almıştır. Halen bu kurumda çalışmasını sürdürmektedir.

Beğendiniz mi? Paylaşın!

Basri Erdem Resim Sergisi” için 0 yorum

Yorumlara kapalı.