Ümit Kara Resim Sergisi

2 Şubat – 22 Şubat 2019

ÜMİT KARA

Ümit Kara 1972 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nden mezun olduktan sonra Düziçi İlk öğretmen Okulu (Adana) ve Ankara’da Orta Öğretim kurumlarında görev yaptı. 1985 yılında Gazi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü’nde lisans tamamladı. 1986-1999 yılları arasında Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü’nde öğretim elamanı olarak çalıştı.  Bir çok jüride olmasına rağmen sanatçı yarışmalara eserleriyle katılmamıştır.

Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü’nden 1999 yılında emekli olan sanatçı, kendi atölyesinde serbest olarak çalışmaktadır. Resim çalışmalarının yanı sıra Türkiye’de ilk defa Selçuklu dönemi ahşap işçiliğinin günümüz fonksiyonel malzemelere uygulamakta ve Türk mobilya sitilinin oluşması üzerine araştırmalar yapmakta ve sergilemektedir.

Selçuklu dönemi ahşap işçiliği ile Ankara’da Hacı Dursun Erdemir Camii’nin mihrap ve minberini,  Giresun Eynesil ilçesinde Yeşil Camii’nin Minberi, Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi Camii’nin Mihrap, Minber, Kürsü ve kapılarını yapmıştır.  Bu çalışmalar 3 -7 yıl sürmüştür.  Yurt içi ve yurt dışında resmi ve özel birçok koleksiyonda eserleri bulunan, resimlerinde renk ve lekeyi öne alan sanatçı,  33 resim, 27 ahşap sergisi açmış ve Sanat Fuarlarına katılmıştır.

Ümit Kara Resim Sergisi” için 0 yorum

Yorumlara kapalı.