Ayşegül Yarar Resim Sergisi

“YÜZDE YÜZ İNSAN”

11 Ocak – 31 Ocak 2020

 

AYŞEGÜL YARAR

ÖZGEÇMİŞ
Ankara’da doğan sanatçı 1986’da Gazi Üniversitesi Söbütay ÖZER’in Atelyesinden mezun oldu.
1994/1995-1995/1996’da Hacettepe Üniversitesi’nde özel öğrenci olarak, Zahit BÜYÜKİŞLEYEN ve Veysel GÜNAY’dan Lisans Üstü dersler aldı.
Sanatçı birçok karma sergilere katıldı ve yirmi üç kişisel sergi açtı. Halen sanat eğitimcisi olarak T.C M.E.B bünyesinde görev yapmaktadır.
Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) ve Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği (BRHD) üyesi olan sanatçının yurtiçi ve yurtdışı koleksiyonlarda resimleri bulunmaktadır.Çok sayıda karma sergiye katılan sanatçının çeşitli yarışmalarda sergilendirmeye değer eserleri bulunmaktadır.


Beden bize sürekli bir takım hikayeler anlatır. Bedenimiz ihtiyaçların olduğu kadar, hazların da kaynağıdır. Bizim sosyal bir varlık olmamız kültürün bedenleşmesiyle mümkün olur. Mimik ve jestlerin, örneğin bir bakışın, bir duruş ve yürüyüş tarzının çok derin ve katmanlı anlamları olabilir. İsçi sınıf dik durmaz; kadınlar edepli oturmak zorundadır; eril veya dişil olmak bedensel bir tavır gerektirir; öğretilmiş veya farkında olunmadan öğrenilmiş pek çok kültürel kod bedenlerimize kazınmıştır. Sevinç ve üzüntülerimi bedenimizle hisseder, bedenimizle ifade ederiz. Bedenin pek duyulmayan bir dili vardır. Bu görsel dil bizim varlığımıza dairdir ve sanatçılar için biricik kaynaktır. Bu görsel dil yoluyla hafızamıza pek çok popüler ikon kazınmıştır. Einstein`in dili, Marlyn`in etegi, Dali`nin kedisi, İnci küpeli Kızın bakışları, vs. Zamanında gizli direnişlerin popüler kültürel sembolleri olan bu figurleri farklı bir mecrada hatırlamak kendi üzerimize düşünmek gibidir. Popüler kültür yoluyla hafızamıza kazınanlar çoğunlukla derin anlamlar taşısa da aslında tüketim kültürü içinde derinliğini yitirme tehlikesi içindedirler. Bu riskden onları kurtarmak bizim elimizdedir. İnsan zaman içinde bilim ve teknolojinin de etkisiyle hızla degişen ve yeni imkanları ve kısıtlılıkları beraberinde getiren kültürel dünyaya uyum sağlamanın ötesinde onu mümkün kılar. Bütün bunlar duygu dünyamıza da yansıyan gelişmelerdir. Zamanı algılamak anı yaşamakla başlasa da geçmis hep birikimleriyle anın içindedir. Hatırlamak ve yeniden anlatmak bugünü anlamak ve değiştirmek için elzemdir.

Ayşegül Yarar Resim Sergisi” için 0 yorum

Yorumlara kapalı.